Najlepsze aplikacje do czytania e-booków na Androida

Książki w wersji elektronicznej, szczególnie wśród młodych ludzi, stają się coraz popularniejsze. Choć oczywiście nadal nie brakuje fanów książek papierowych, to wersje na e-booka są po prostu wygodniejsze, zwłaszcza gdy wybieramy się w podróż. Miłośnicy czytania z pewnością doceniają fakt, że na jednym urządzeniu może znajdować tyle książek, na ile tylko pozwoli jego pamięć. Do czytania wersji elektronicznych nie trzeba mieć jednak e-booka – wystarczy tablet lub smartfon. Aby móc przeczytać książkę na którymś z tych dwóch urządzeń, potrzebna jest jednak aplikacja. Dlatego też poniżej przedstawiamy listę najlepszych naszym zdaniem aplikacji do czytania e-booków na Androida.

Amazon Kindle

Aplikacja ta jest szczególnie przydatna dla osób, które chcą kupować książki w Amazonie. Choć nadal nie istnieje polska wersja Amazona, to w Kindle Store znajduje się wiele ciekawych pozycji w języku polskim. Osoby znające język angielski docenią ogromny zbiór literatury anglojęzycznej oraz częste promocje – niektóre e-booki są wówczas dostępne za darmo. Najpierw trzeba jednak zarejestrować się w tym serwisie. Aplikacja ta jest bardzo przejrzysta i pozwala dostosować wiele funkcji.

Moon+ Reader

Moon+ Reader jest zdecydowanie jedną z najlepszych aplikacji do czytania e-booków. Obsługuje ona wiele formatów, m.in. EPUB, PDF, mobi, rar, zip, TXT i HTML. Aplikacja oferuje bardzo przejrzysty design, a także wiele przydatny funkcji, jak choćby możliwość włączenia opcji „miej zdrowe oczy”, przełączania między trybem dziennym a nocnym, automatyczne przewijanie i realne przewracanie kartek. Można także kupić wersję rozszerzoną – Moon+ Reader Pro – w której przede wszystkim nie ma reklam.

Aldiko Book Reader

Kolejna aplikacja, którą niewątpliwie można polecić. Odczytuje ona książki w formacie PDF i EPUB. Aldiko Book Reader pozwala na dostosowanie czytanej książki do osobistych preferencji – bardzo łatwo można zmienić czcionkę, odstępy czy jasność. Poprzez aplikację można ściągać z publicznych bibliotek książki, które następnie wędrują na wirtualną półkę. Można je także odpowiednio segregować, otagować i przeszukać pod kątem tekstu. Istnieje także wersja rozszerzona – Aldiko Book Reader Premium – która pozwala na zamianę tekstu na mowę oraz nie zawiera reklam.

Cool Reader

Cool Reader jest chyba jedyną aplikacją, która oferuje zamianę tekstu na mowę bez konieczności zakupu rozszerzonej wersji. Tekst może być czytany także po polsku dzięki integracji z programem IVONA. Ten czytnik książek e-book obsługuje wiele formatów, w tym ePub, fb2, doc, txt, rtf, html i mobi. Design Cool Readera może niektórym nie przypaść do gustu, ale należy pamiętać, że istnieje możliwość jego spersonalizowania do własnych potrzeb. Strony tej aplikacji przypominają stary papier, zatem z pewnością zadowolą tych czytelników, którzy chcą poczuć realizm.

FBReader

Inną ciekawą aplikacją do czytania e-booków jest FBReader. Obsługuje ona takie formaty jak ePub fb2, RTF, doc czy html. Sporą zaletą jest niewątpliwie to, że aplikacja ta pozwala na odczyt formatu azw3 (Amazon Kindle eBooks). FBReader zapewnia dostęp do dużej liczby tytułów, w tym do katalogu Wolne Lektury, gdzie znajduje się wiele książek po polsku. Aplikacja jest także bardzo dobrze zintegrowana z Dropboxem i zawiera dość minimalistyczny interfejs, który jednak można rozszerzyć poprzez pobranie darmowych wtyczek.